PR12-100A-BH
Predator PR12-100A-BH 12v 100ah Bluetooth And Heating
The Predator 12V 100Ah 12.8V Bluetooth & Heating (BH) Low Box Lithium offers a great alternative to lead acid batteries and with it's low height is proving popular for installations where available height would normally stop upgrading to a Lithium battery.
Product form
Unit price  /
In stock
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • Visa
Fast shipping
Collection available More info
Overview
Volts – 12.8, Ah – 100, Cycle Life @60% DOD – 5,000, Weight 11KG, Dimensions LxWxH – 260mm x 172mm x 214mm
The Predator 12V 100Ah 12.8V Bluetooth & Heating (BH) Lithium offers a great alternative to lead acid batteries. With it’s built in bluetooth and heat plates, this battery can be monitored from your smartphone/tablet and whilst all lithium batteries can be discharged in sub 0’C temperatures, with built in heat plates, you can also charge this battery safely without fear that the inbuilt BMS will turn the battery off due to the cold.
Battery Technology:
Lithium
Voltage:
12.8V
Capacity (AH):
100ah
Life Cycles:
5000
Watts:
1280W