Victron BPC240831024R
Victron Energy Blue Smart IP65 Charger 24V 8A 1 Output UK – BPC240831024R
Product form
Unit price  /
In stock
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • Visa
Fast shipping
Collection available More info
Overview
Benefits
The battery is charged, smartly… to perfect condition
Recovery of deeply-discharged ‘dead’ batteries
Connect the battery with ease
Check the status of your battery remotely
Features
  • Water, dust and chemical resistant
  • Seven step smart charge algorithm
  • Recovery of fully discharged ‘dead’ batteries
  • Automatic power supply function
  • Severe cold performance: down to -30°C
  • Several other battery life enhancing features
  • Low power mode to charge smaller batteries
  • Li-ion battery mode
  • Setup and configure, readout of voltage and current by Bluetooth Smart
Brand
Victron Energy
Manufacturer Part Number
BPC240831024R
GTIN
Voltage
24V
Charge Current
8A
Input Voltage
230V
Number of Outputs
1
Protection Category
IP65 (splash and dust proof)
Efficiency
95%