Victron CCH012020000
Victron Energy Centaur Charger 12/20(3) – CCH012020000
The range spans 12V and 24V models from 16A through to 100A.
Product form
Unit price  /
In stock
  • American Express
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Maestro
  • Mastercard
  • Visa
Fast shipping
Collection available More info
Overview
Features
Quality without compromise
Circuit boards are protected with an acrylic coating for maximum corrosion resistance.
Universal 90-265V AC input voltage range and also suitable for DC supply (AC-DC and DC-DC operation)
All models will operate without any adjustment needed over a 90 to 265 Volt input voltage range, whether 50 Hz or 60 Hz.
The chargers also accept a 90-400 V DC supply.
Three outputs that each can supply the full output current
Three isolated outputs to simultaneously charge 3 battery banks.
Each output is capable to supply the full rated current.
Three-stage charging, with temperature compensation
An internal temperature sensor is used to compensate the charge voltage with – 2 mV/ºC (– 1 mV/ºF) per cell. A DIP switch is available to select the optimum charge/float voltages for Flooded Lead-acid, Gel or AGM batteries.